Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rock

 Rock je žánr populární hudby, který se do hlavního proudu dostal v 60. letech 20. století. Má kořeny v rock and rollurhythm and blues a country hudby 40. a 50. let, ale je také ovlivněnfolkemjazzem a vážnou hudbou. Jako nástroje se nejčastěji používají elektrická kytara,baskytarabicí nástroje a klávesové nástroje jako hammondovy varhanyklavír nebo od konce 60. let syntezátor. V rocku se často objevují kytarová, ale někdy i klávesová,saxofonová nebo harmoniková sóla.

Na konci 60. a na začátku 70. let se z rocku vyvinulo několik podžánrů. Spojením s folkem vznikl 

 

folkrock, smícháním s blues blues-rock a rock s jazzem stvořily jazz fusion. V 70. letech rock ovlivnily soulfunk a latinskoamerická hudba. V tomto období také vznikly další podžánry jako soft rockglam rockheavy metalhard rockprogresivní rock a punk rock. V 80. letech vznikly nová vlnaPunk rock se zradikalizoval za vniku hardcore punku, což položilo základy alternativnímu rocku a grunge. V 90. letech britský alternativní rock vykristalizoval v britpopindie rock. V americe vznikl nu metal.

Skupina hudebníků soustřeďujících se na rockovou muziku se nazývá rocková kapela. Mnoho rockových kapel se skládá z kytaristy (hrajícího na elektrickou kytaru), hlavníhozpěvákabasáka a bubeníka, takže tvoří kvartet. Některé kapely jednu nebo více z těchto rolí vynechají nebo využijí zpěváka i na hraní nějakého nástroje, takže tvoří trio nebo duo; některé naopak nějakého hudebníka přidají. Rockové kapely nějakých žánrů, hlavně těch založených na rock and rollu, používají i saxofon. Méně často se používají strunné smyčcové nástroje jako housle nebo violoncello a žesťové nástroje jako trubka nebo pozoun.